Kapitalizm Nedir ?

Kapitalizm Nedir ? Dünyanın Oyunları

Kapitalizm Nedir ? Merhaba , Kapitalizmin ne demek olduğunu daha önce merak etmişmiydiniz ?

Kapitalizm Nedir ?

Kapitalizm üretim araçlarının özel mülkiyetine ve bunların kâr amacıyla işletilmesine dayanan bir ekonomik sistemdir.

daha iyi kavramanız için şöyle anlatayım ; her şeyin değerinin para ile ölçüldüğü, hayal ettiğiniz hemen hemen her şeyi satın alabileceğiniz, hayatınızı devam ettirebilmek için gerekli her şeyin sadece para ile alınabildiği sisteme kapitalizm denir.
Kapitalizm sürekli olarak size yeni yeni ihtiyaç listeleri çıkaracak ve bu ihtiyaçlarınızı gidermek için daha uzun saatler çalışacaksınız.

Sade Dil İle Kapitalizm

Örneklerle anlatmak gerekirse ; Hayatta Yaşamak için bir işte çalışmanız gerekir dimi ? Haftanın 6 günü belkide 7 günü 8 saat ile 14 saat aralığında çalışabileceğiniz işlerden birine gireceksiniz. e peki bu işten kazandığınız para ile kendinizi birşeylerle ödüllendirmek isteyeceksiniz. belki araba belkide pahalı bir motosiklet. diyelimki 10 sene çalıştınız ve arabayı satın aldınız , arabaya uygun kıyafetinizde olmasını isteyeceksiniz kıyafet gibi bir çok kişisel ihtiyaçlarınız doğacaktır sürekli bunların tamamına yani para harcatan he duruma kapitalizm diyebiliriz.

Nerden Doğdu ?

kapitalizm’i anladığınıza göre nerden doğdu bu olay diye sorduğumuzda ;
ilk olarak Avrupa’da yayılmaya başladı. Daha önceleri kapitalizmin bazı özelliklerine İlk Çağ da rastlanmıştır. Bildiğiniz gibi kapitalizm öncesi feodal sistem dünyada hakimdi. Feodal sistemde tüm üretim araçları ve topraklar soyluların elinde bulunurken, halk bu toprakları işleyip, geçimini sürdürebileceği kadar pay alıp, kalanını soylulara veriyordu. 19. yüzyılda Feodal sistemin yıkılmasının ardından özellikle İngiltere üzerinden ve genel Avrupa üzerinden kapitalizm tüm dünyaya yayıldı ve genelinde kabul görüldü.

Yorumlarım

Kağıt üzerinde adaletli gözüken kapitalizmin, etrafımıza dönüp baktığımızda hiçte öyle olmadığını anlıyoruz. Bazılarının 10 dakikada kazandığı parayı, dünya nüfusunun büyük çoğunluğu ömrü boyunca hiç para harcamadan birikim yapsa da bir araya getiremez

Bunların tümünü dinledikten sonra sizde bir oyun içinde olduğumuzu düşünüyor musunuz ?
hatta oyunlar içinde oyunlar döndüğünü düşündüğümü belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*