«

psd nedir ve psd dosyası nasıl açılır sorularına yanıt vereceğim bu makalemde psd hakkında tüm detayları edinebileceğinizin garantisini veriyorum.

Nedir Bu Adobe ?

Adobe programları grafik tasarımcılar ve video tasarımcılar tarafından en çok tercih edilen programlardandır. bunların başında gelen Adobe Photoshop programı önceden oluşturulmuş resimlerinizi veya grafiklerinizi yapılandırabileceğiniz ve harikalar yaratabileceğiniz bir programdır.

Peki Photoshop kullanırken ne gibi dosya formatlarında çıktılar alabiliyoruz? psd, png, jpeg, pdf, pxr başta olmak üzere bir çok dosya formatında kayıt alabiliyoruz.

Psd Nedir ?

Adobe Photoshop’ta bir grafik çalışmanızı kaydedip daha sonra ayarlarınızı bozmadan tekrardan çalışmaya devam edebilmeniz için Adobe Photoshop’un kendi çalışma formatı olan psd (Photoshop Document) özel oluşturulan dosya formatıdır. eğer bir çalışma yapıyorsanız psd olarak kaydı tamamlayıp daha sonra açmak istediğiniz de kaldığınız yerden çalışmanıza devam edebiliyorsunuz.

Psd Dosyası Nasıl Açılır?

Psd dosyalarını açabilmeniz için ihtiyacınız olan tek program Adobe Photoshop’tur. psd dosyasını açmak için eliniz de var olan psd dosyasına çift tıklamanız yeterli olacaktır. eğer ilk defa açacaksanız mouse ile sağ tık birlikte aç seçeneklerinden photoshop’u seçerek kolayca açabilirsiniz. Daha sonrasında açtığınız psd dosyasını dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

2014’ten beri adobe photoshop, after effects, premiere pro, Illustrator ile tecrübelerimi makale olarak sizlere sunmayı hedefliyorum eğer takip etmek istiyorsanız web sitemi açtığınız da ekrana gelen bildirimleri kabul ederek makalelerimden ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Makaleyi hazırlarken herhangi bir kaynak kullanmadım 2014 yılından beri kullanmamın verdiği deneyim ve tabi bu süre zaafında helpx.adobe.com web sitesinden zaman zaman bilgi desteği aldım. eğer siz de photoshop kullanırken psd nedir gibi soruların yanıtını direkt olarak bu siteden alabilrsiniz.

Bir Cevap Yaz

Doğuhan Subaşı Hakkında

avatar

Doğuhan Subaşı

20 Yaşındayım, İstanbul'da yaşıyorum. Sağlık Meslek Lisesi mezunuyum ve şuan İstanbul Medipol Üniversitesi'nde Ameliyathane Bölümünü Okuyorum. 14 Yaşımdan beri Grafik tasarım ve video tasarım alanı ile ilgileniyorum aynı zamanda webmasterlik ile de ilgileniyorum. şimdiye kadar e-ticaret,haber sitesi,blog,ajans ve daha fazlası deneyimlerim oldu.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Aytekin

    grafikle ilgili bir dosya indirince bin tane zımbırtı geliyor 🙂 .psd uzantısını anlatmanız iyi olmuş dosyaları rahatlıkla ayırabiliriz….

  2. Mert dişçeken

    Kardeşim verdiğin bilgiler sayesinde işimi hallettim eyv sağolasın

  3. Umut

    Photoshop dışında bir programda açmamız mümkün değil dimi?