Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

Uzun Süre Değil Verimli Çalışılmalı !

Bir süredir bu tarz araştırmalar yapıyorsun ve hayatını belirleyecek olan YKS sınavına en doğru şekilde zaman kaybetmeden nasıl çalışacağını öğrenmek istiyorsun değil mi ? çok doğru bir makale okuyorsun okumaya devam et.

Kaygılısın , stres yapıyorsun ve korkuların var. ya çok çalışıp istediğin mesleğe sahip olamazsan diye sürekli düşünüyorsun ama bunlar sana zaman kaybettirir. bunları düşünmek yerine bir an önce konulara başlamalısın. daha detaylara inecek olursak ;

11.sınıflar genelde rahat oluyor daha önümde 1 sene var seneye çalışırım kazanırım üniversiteyi düşüncesindeler. ancak şuan bile geç kaldığının farkında mısın ? sana kısa bir söz söylemek istiyorum ; Lisede Çalışan Kazanır !

Eğer 12.sınıfsan acele etmeye bak çünkü rakiplerin konuları bitirdi ve keyiflerince test çözüyorlar ! son olarak mezuna kalanlar (Ben) kaybedecek son senenizi kaybettiniz daha ne kaybetmeyi düşünüyorsunuz ?

Nasıl Çalışmalıyım ?

Bir plan yapacaksınız ve daima o plana uyacaksınız. ancak bu planlamayı kendi başına yapmamalısın. işi bilen birinden destek almanı şiddetle tavsiye ediyorum. şuan ki müfredata göre birşeyler söyleyecek olursam ; önce konuları bitir sonra test çözmeye başla ve bol bol test çöz. ve günlük soru limiti koyma kendine ne kadar çok çeşit soru tipi çözersen o kadar iyi senin için. saatlerce ders çalışma mutlaka mola ver  hatta 20 dakika ders 10 dakika mola şeklinde çalışmayı mutlaka dene. ve eğer program için danışacak bir yakınınız veya öğretmeniniz yoksa internet üzerinde bir çok program mevcut. bu konuda yorumlarda benden destek alabilirsiniz.

Hangi Ortamda Hazırlanmalıyım ?

Bu konuda iki seçenek olmalı önünüzde dershaneye gidebilecekseniz kesinlikle bu şansı değerlendirin eğer maddi durumunuz dershaneye yetmiyor ise asla üzülme çünkü evde daha iyi hazırlanabileceğini bilmelisin. disiplini kendin sağlayacaksın.

Aşağıdaki Maddelerden Uzak Dur

  • Yüksek Işıklı Ortam
  • Sesli Ortam
  • Akıllı Telefon
  • Arkadaş Ortamı
  • Düşük Boyutu Olan Masa
  • Çok Sıcak Veya Çok Soğuk Oda
  • Dikkat Çeken Diğer Eşyalar.

Motivasyon Önerileri

Kendini dersle kısıtlama mutlaka mutlu olacağın şeyler  yap. mesela dershaneye gidiyorsan eve gider gitmez ders çalışma eğer imkan varsa haftada bir sinemaya git kafa dağıt. bunun gibi etkinlikler yapabilirsin arada bir. eğer evde çalışıyorsan dışarıya çık gez arkadaşlarınla buluş onlardanda fikirler al 🙂

Eğer birazda olsa yararım olduysa ne mutlu bana iyi dersler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*